68406-2022 - ResultatSverige-Härnösand: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operationsmikroskop - Ögon
Referensnummer: 21RS7142
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser operationsmikroskop för ögonkliniken i Region Västernorrland. Till Sollefteå sjukhus ska mikroskop med golvstativ inköpas och till Sundsvalls sjukhus ett takhängt mikroskop. Upphandlingen omfattar även option på ev ytterligare utrustning.
Upphandlingsföremål
Denna upphandling omfattar köp av Operationsmikroskop enligt beskrivning i Kravspecifikation och Mall för upphandlingskontrakt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33122000 Oftalmologisk utrustning, 38510000 Mikroskop
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen