68407-2022 - ResultatSverige-Härnösand: Produkter för parenteral nutrition
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Parenteral nutritionspump med tillbehör
Referensnummer: 21RS9413
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33692200 Produkter för parenteral nutrition
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avseende parenteral nutritionspump för behandling med parenteral nutrition på vårdavdelningar men främst i hemsjukvård.
Upphandling omfattar även tillbehör och förbrukning.
Upphandlingsföremål
Denna upphandling omfattar köp av infusionspump för behandling med parenteral nutrition/infusion främst i hemsjukvård men även på vårdavdelning. Utifrån beskrivet behov avser Regionen att teckna ramavtal enligt beskrivning i Kravspecifikation och Mall för upphandlingskontrakt.
Avtal kommer skrivas med en leverantör.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33194100 Utrustning för infusion, 33194110 Infusionspumpar, 33692300 Enteral nutrition, 42122410 Pumpar för medicinskt bruk, 42122411 Nutritionspumpar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen