684102-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Snöröjning – Snöröjning och halkbekämpning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelSnöröjning och halkbekämpning
BeskrivningUpphandlingen omfattar Snöröjning och halkbekämpning för KFAB:s bostäder i centralorten samt bostäder och lokalfastigheter på kransorterna. I upphandling används ett påskyndat förfarande enligt 11 kap § 10 LOU, vilket innebär att det går att ha en kortare anbudstid. Ett avtal avseende snöröjning och halkbekämpning behöver bli klart så snart som möjligt då behovet av snöröjning och halkbekämpning är överhängande. Det innebär även att tiden för frågor och svar är kortare.
Intern identifierare24/230
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatja
Motivering för det påskyndade förfarandetI denna upphandling används ett påskyndat förfarande enligt 11 kap § 10 LOU, vilket innebär att det går att ha en kortare anbudstid. Ett avtal avseende snöröjning och halkbekämpning behöver bli klart så snart som möjligt då behovet av snöröjning och halkbekämpning är överhängande.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90620000 Snöröjning
Ytterligare klassificering (cpv): 90630000 Isröjning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelLeverantörskvalificering
BeskrivningDenna upphandling omfattar Snöröjning och halkbekämpning för Katrineholms Fastighets AB:s fastigheter, KFAB:s bostäder i centralorten samt bostäder och lokalfastigheter på kransorterna
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelGenerell del