684158-2022 - ResultatSverige-Göteborg: Vägbeläggningsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Asfaltering
Referensnummer: 0407/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45233222 Vägbeläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal gällande asfaltsutläggning inklusive tillhörande arbeten. I tillhörande arbeten inkluderas mindre åtgärder som har direkt samband med asfaltsutläggningen t.ex. liten läggare, justering inför asfaltläggning och linjemarkeringar.
Avtalsformen är ett kombinationsavtal med avrop enligt rangordning upp till 200 000 SEK. Avrop överstigande 200 000 SEK genomförs som förnyad konkurrensutsättning (FKU).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45233140 Vägarbeten, 45233220 Ytbehandling av vägar, 45233222 Vägbeläggningsarbeten, 45233251 Nybeläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen