2. Förfarande
Förfarande
Titel: E-arkiv Sollentuna kommun
Beskrivning: Sollentuna kommuns kommunarkiv har behov av ett system för långtidslagring av elektronisk information, ett e-arkiv. Sedan 2015 har kommunen arkiverat digitalt uppkomna handlingar och har idag ett totalt bestånd på ca 4 TB handlingar som ska överföras till det nya e-arkivet.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79995100 Arkiveringstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 72910000 Säkerhetskopiering, 72310000 Behandling av data
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001