Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
HLS-set och kanyler
Referensnummer: K 2022-9715
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal (1+1 år) på HLS-set och kanyler för ECMO- behandling.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar, 33141220 Kanyler, 33157400 Andningsapparater för medicinskt bruk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
De hepariniserade HLS-seten är avsedda för just Cardiohelp. Inga andra set passar utrustningen. Kanylerna till HLS-seten är hepariniserade och CE-godkända till behandling, för svårt sjuka patienter, i mer än 30 dagar.