684330-2023 - ResultatSverige-Karlskrona: Trycksaker och tillhörande produkter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Storformatsmedia
Referensnummer: FM2023-5374
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
22000000 Trycksaker och tillhörande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
FM Grafisk produktion förser Försvarsmakten med trycktjänster. Huvudproduktion består bland annat storformatsutskrifter, skyltar, dekaler, namnskyltar samt rollupp m.m. Maskinparken består av olika typer av digitala printrar och efterbehandlingsmaskiner. I maskinerna används papper/media som är avsedda för digitala storformatsprintrar. Grafisk produktion är lokaliserad i Stockholmsområdet.
Upphandlingen är indelad i fem anbudsområden:
Område 1 - Media för Eco solvent bläck printerOmråde 2 - Media för Pigmenterat bläck printerOmråde 3 - Media för UV-Bläck printerOmråde 4 - DisplaylösningarOmråde 5 - Övrigt
Syftet med denna upphandling är att upphandla ett ramavtal med ett flertal leverantörer, med syfte att få ett vältäckande sortiment inom flera områden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22000000 Trycksaker och tillhörande produkter, 22900000 Diverse trycksaker
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Det totala värdet för denna upphandling under hela avtalsperioden inklusive förlängning uppskattas vara ca 16 000 000 SEK (4 000 000 SEK/ÅR).