684349-2022 - ResultatSverige-Falun: Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Krossning av sten och asfalt
Referensnummer: FEV22/0160
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för krossning av sten och asfalt på befintligt upplag i Falun.
Krossningsarbetet sker på Beställarens fastighet där också förvaringen av färdigkrossade massor ska ske.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 45262510 Stenarbeten, 45262511 Stenhuggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställaren har under 2022 krossat uppskattningsvis ca 6000 ton sten och asfalt.