684363-2023 - ResultatSverige-Göteborg: Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av elektrifierade arbetsmaskiner
Referensnummer: SMF-2023-02780
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50100000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att teckna ramavtal för inhyrning av elektrifierade (batteridrivna eller kabeldrivna) arbetsmaskiner så som minidumper, kompaktgrävare, hjullastare, liftar, laddutrustning mm.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34142300 Dumprar, 34144710 Hjullastare, 34144900 Elfordon, 43260000 Gräv-, last- och gruvmaskiner, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet omfattar enbart helt elektrifierade maskiner. Ramavtalet omfattar inte mindre handhållna maskiner/verktyg så som lövblåsar, häcksaxar, kapmaskiner mm.
Ramavtal kommer att tecknas med flera leverantörer och den planerade avtalstiden är 4 år.
Vänligen notera att frågor om upphandlingen inte kan besvaras under perioden 1 juli till 10 augusti.