684443-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Hälsovårdstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Medicintekniska produkter
Referensnummer: SF 2022/353
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85100000 Hälsovårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar köp och hyra av medicintekniska produkter. Upphandlingen är uppdelad i flera olika anbudsområden. När upphandlingen avslutas kommer ramavtal att tecknas för respektive anbudsområde. Upphandlingen omfattar följande anbudsområden: A1a Sängar köp, A1b Sängar hyra, A2a Madrasser, trycksårsprevention köp, A2b Madrasser, trycksårsprevention hyra, A3a Gåbord köp, A3b Gåbord hyra, A4a Rullstolar köp, A4b Rullstolar hyra, A5 Rollatorer köp, A6a Arbetsstolar köp, A6b Arbetsstolar hyra, A7a Personlyftar, lyftselar köp, A7b Personlyftar hyra, A8a Överflyttningsplattform, vridplattor köp, A8b Överflyttningsplattform, vridplattor hyra, A9a Hygienhjälpmedel köp, A9b Hygienhjälpmedel hyra, A10 Bas- och småhjälpmedel köp, A11 Produkter för vård och behandling köp, A12a Kognitiva hjälpmedel - tyngdprodukter köp, A12b Kognitiva hjälpmedel - tyngdprodukter hyra, A13 Kognitiva hjälpmedel - tid, planering, IT köp.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 96 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för högsta antal delkontrakt: 22
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 22
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 33192100 Sjukbäddar, 33193100 Invalidfordon och rullstolar, 33196000 Medicinska hjälpmedel, 33196100 Hjälpmedel för äldre personer, 33196200 Hjälpmedel för funktionshindrade personer, 85100000 Hälsovårdstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2
Del nr: 3
Del nr: 4
Del nr: 5
Del nr: 6
Del nr: 7
Del nr: 8
Del nr: 9
Del nr: 10
Del nr: 11
Del nr: 12
Del nr: 13
Del nr: 14
Del nr: 15
Del nr: 16
Del nr: 17
Del nr: 18
Del nr: 19
Del nr: 20
Del nr: 21
Del nr: 22