68454-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Södertälje: Datorer och datamateriel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TI 2016-1077 Användarnära IT-produkter-Device för Södertälje kommun.
Referensnummer: TI 2016-1077
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar datorer, läsplattor, smartphones, nätverksprodukter och AV-produkter samt tillbehör till dessa. Installations-, projekt- och administrationstjänster avseende ovan produktgrupper samt optioner till ovan produktgrupper. Leverantören ska tillhandahålla ett brett sortiment av efterfrågade produkter, tillbehör och relaterade tjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30213500 Handdatorer, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 30237000 Delar och tillbehör till datorer, 30237200 Datortillbehör, 32250000 Mobiltelefoner, 32321200 Audiovisuell utrustning, 32350000 Delar till ljud- och videoutrustning, 32351000 Tillbehör till ljud- och videoutrustning, 32420000 Nätutrustning, 51310000 Installation av radio-, televisions-, ljud- och videoutrustning, 51600000 Installation av datorer och kontorsutrustning, 72222300 IT-tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen