2. Förfarande
Förfarande
Titel: Storköksutrustning
Beskrivning: Försvarsmakten och Försvarets Materielverk (FMV) har behov av storköksutrustning. Med storköksutrustning avses utrustning som Försvarsmakten har definierat tillhör storkök/restauranger. Utrustningen ska levereras hopmonterad till anvisad plats alternativt monteras på plats. I upphandlingen ingår bland annat kylskåp, frysskåp, buffévagnar, stationsbänkar med mera, men även annan utrustning från övrigt sortiment inom storkök ska kunna tillhandahållas. Leverantören förväntas kunna erbjuda ett brett och varierat utbud av kvalitetsprodukter. Behoven gäller nyinvestering och reinvestering av storköksmaskiner för ca 50 militär- och lägerrestauranger, inklusive mäss, marketenteri och livsmedelsförvaring. Utrustningen ska kunna hantera måltider; frukost, lunch, middag och kvällsmål samt leverans för utskick av förplägnad, färdkost men också för exponering av livsmedelsprodukter för försäljning och lagerhållning. Restaurangerna nyttjas av Försvarsmaktsanställda, rekryter och besökare. Verksamheten är spridd över nästan hela landet och behovet av rikstäckande distribution är därför stort. I uppdraget ingår även att bistå Försvarsmakten med platsbesök över hela anbudsområdet för rådgivning kring produkter i storkök samt installation och reparation av produkterna. Då Försvarsmakten växer krävs att leverantören har kapacitet att möta och tillgodose denna tillväxt.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Storköksutrustning Norr
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119904:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 39221000 Köksutrustning, 39221100 Köksgeråd, 42959000 Diskmaskiner för storkök
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Högst 2 år
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Storköksutrustning Syd
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119904:Lot:2