68463-2021 - KonkurrensutsättningSverige-JÖNKÖPING: Säckar och påsar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Matavfallspåsar
Referensnummer: 18/3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18930000 Säckar och påsar
II.1.4.
Kort beskrivning
Matavfallspåsar av papper till kommuninvånare och matavfallssäckar till storkök.
Inledning
June Avfall och Miljö AB (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag på matavfallspåsar av papper.
Upphandlingen handläggs av Jönköpings kommun men det kommunala bolaget June Avfall och Miljö AB blir avtalspart.
June Avfall Miljö AB samägt avfallsbolag mellan Jönköping, Habo och Mullsjö kommuner och driver avfallshantering från hushåll/verksamheter.
Omfattning
Leveranserna ska kunna ske till 1 leveransadress: Momarken 42 i Jönköping.Anbud kan lämnas totalt eller på enskild produktgrupp:
Del 1 Matavfallspåsar, 9 liter
Del 2 Matavfallssäck, 45 liter
Del 3 Matavfallsbärkasse, 20-22 liter
Del 4 Papperssäckar
June Avfall och Miljö AB förbehåller sig rätten att under avtalsperioden testa produkter från antagen leverantör eller annan leverantör och eventuellt byta eller tillföra vara i anbudssortimentet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18900000 Väskor, sadelvaror, säckar och påsar, 37823000 Fettäkta papper och övriga pappersvaror
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen