See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ärendehanteringssystem för miljöenheten Borlänge kommun
Beskrivning: Hej och välkommna att lämna anbud i Borlänges upphandling omfattande ett ärendehanteringssystem samt tillhörande moduler som stödjer digitalt arbetssätt inom miljöenhet i kommunen. IT-systemet ska stödja handläggning av alla ärenden som miljöenheten hanterar samt kunna kommunicera med sökanden och andra berörda parter. Systemet ska även stödja möjligheten att hålla ett register över tillsynsobjekt.Miljöenheten handlägger i huvudsak ärenden inom miljöbalken och angränsande lagstiftning inom miljö och hälsoskydd samt livsmedelslagstiftning.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107700:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72222300 IT-tjänster, 48310000 Programvara för dokumentredigering, 90714100 Miljöinformationssystem, 48311100 Dokumenthanteringssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72212311 Programvaruutvecklingstjänster för dokumenthantering, 72512000 Dokumenthanteringstjänster