Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utbyggnad av laddinfrastruktur för boende.
Referensnummer: 16/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 31158000 Laddningsanordningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborgs Stads Parkerings AB avser köpa och installera utrustning för laddning av laddbara bilar. Denna upphandling avser laddutrustning samt tjänst för Parkeringsbolagets kunder som parkerar sina bilar under en längre tid. Parkeringsbolaget avser i ett första skede fokusera på befintliga eller nya kunder som bor i flerbostadshus.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 31158100 Batteriladdningsdon, 31600000 Elektrisk utrustning, 31610000 Elutrustning för motorer och fordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen