2. Förfarande
Förfarande
Titel: Klinisk handledning Region Sörmland och Region Västmanland
Beskrivning: Region Sörmland och Region Västmanland genomför upphandling avseende ramavtal för köp av tjänster i form av handledning inom klinisk verksamhet i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Handledningen fyller i huvudsak två syften: - Att bibehålla och utveckla medarbetarnas kompetens i det kliniska arbetet – att lära, utvärdera och reflektera över sitt arbete och därigenom utvecklas i sitt yrke. - Att utgöra en kvalitetssäkring av vården. Huvudsakligt fokus är därför ärendehandledning, där fokus som regel ska vara på patienten och möjliga metoder/interventioner för att nå en positiv progress. Handledningen kan också behöva ge stöd och verktyg åt behandlarens egna strategier att hantera egna tankar och känslor i svåra ärenden. Uppdragets målsättningar är att skapa en högkvalitativ och tillgänglig hälso- och sjukvård för de som söker vård i regionen. En inledande anbudsperiod löper från det att upphandlingsdokumenten publicerats till och med 2025-11-17. Anbud för den inledande anbudsperioden ska alltså vara inlämnat i TendSign senast: 2025-11-17. Leverantörer kan även lämna anbud efter den inledande anbudsperioden. Köparen kommer att behandla sådana anbud två gånger om året: - i början av april (ej 2026) - i början av oktober Anbud ska inkomma till köparen senast sista helgfria fredagen i mars respektive sista helgfria fredagen i september. Anbud som inlämnats efter anbudstidens utgång behandlas efter nästkommande anbudsperiod.
Intern identifierare: IN-IN25-0247
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Upphandlingen genomförs som en Enstegsupphandling, en icke direktivstyrd annonspliktig upphandling enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling 19 kap (LOU). Villkor för genomförandet beskrivs i upphandlingsunderlaget. Enligt 19 kap är det möjligt att själv konstruera upphandlingsförfarandet. Den här upphandlingen kommer att genomföras på följande sätt: Inledningsvis annonseras upphandlingen i upphandlingsverktyget TendSign. Upphandlingen annonseras som ett dynamiskt inköpssystem, eftersom det är den enda tillgängliga processen som tillåter att leverantörer inlämnar anbud även under avtalstiden. Upphandlingen är dock inte ett inrättande av ett dynamiskt inköpssystem, utan avser upphandling av ett ramavtal.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85100000 Hälsovårdstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 80590000 Handledning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000