684995-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Företagsadministration – Personalbils- och administrationsmäklare
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Personalbils- och administrationsmäklare
Beskrivning: Denna upphandling avser Personalbils- och administrationsmäklare för successiva beställningar och leveranser under avtalsperioden. Koncernen Karlstads kommun vill vara en attraktiv arbetsgivare med goda anställningsvillkor och utvecklingsmöjligheter samt medverka till en hållbar utveckling. Som en del i detta erbjuds miljöbilar som personalbil till samtliga tillsvidareanställda. Förutsättningen för denna upphandling av administration av personalmiljöbilar bygger på kostnadsneutralitet avseende kommunens åtagande efter att upphandlingen har avslutats. Den faktiska kostnaden kommer att betalas av den anställde i form av ett bruttolöneavdrag. Principen för detta upplägg är att arbetstagaren har en valfrihet avseende bilmärke/modell, utrustning, milantal m.m. som ryms inom nuvarande skattetekniskt regelverk, denna kravspecifikation samt personbilsavtalet. Leverantören åtar sig att ta ett helhetsansvar för administration (support, garanti och försäkringsärenden enligt det avtal som signeras med kommunens anställda) samt hantera avveckling, bruttolöneavdrag och förmånsberäkning.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79996000 Företagsadministration
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Personalbilar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:81914:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 66114000 Finansiell leasing, 34110000 Personbilar