685021-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Avfallshantering – Ramavtal avfallshantering, Stockholms Hamn och Kapellskärs Hamn
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal avfallshantering, Stockholms Hamn och Kapellskärs Hamn
BeskrivningRamavtalet avser omhändertagande av avfall från Stockholms Hamnars verksamhet från sjöfart och i hamnarna (projekt, drift och kontor), i Stockholm och Kapellskär. Beträffande färjor har samtliga idag undantag från kravet att lämna i hamn, men trots det har Beställaren skyldighet att kunna ta emot om så skulle bli aktuellt. Avseende kryssningsfartyg omfattar ramavtalet allt avfall, dvs. även avfall som omfattas av kommunalt monopol. Även en option gällande hantering av sludge och scrubbers ingår i upphandlingen. Denna är dock inte tvingande att offerera
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119901:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90514000 Återvinning av avfall, 90500000 Avfallstjänster, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall