685154-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Installation av elektriska ledningar och armatur – Ramavtal teletekniska tjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal teletekniska tjänster
Beskrivning: Region Värmland upphandlar ett ramavtal gällande teletekniska arbeten såsom till exempel brand-/utrymningslarm, inbrottslarm, system i kombination (t.ex. kombinerat brand- och inbrottslarm), passagesystem, patientkallelser, tidgivningsanläggningar, porttelefoni, larmsändare för teletekniska system, kösystem, överfallslarm, bildöverförings-/tv-övervakningssystem och system för marksänd TV. Även andra teletekniska system kan komma att avropas. Upphandlingen avser inköp av aktuella system samt installation, service, underhåll och reparationer av befintliga system.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Brandlarm
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:85992:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Tekniska säkerhetssystem
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:85992:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Patientsignalsystem
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:85992:Lot:3