2. Förfarande
Förfarande
Titel: RFI RIS/PACS/Lagringslösning för Region Stockholm och Region Gotland
Beskrivning: Region Stockholm och Region Gotland (Regionerna) har identifierat behovet av ett nytt digitalt verksamhetsstöd för vårdförlopp inom Bild- och funktionsmedicin samt andra verksamheter med behov av hantering av bild och/eller dokument för diagnostik, behandling och uppföljning. Regionerna önskar få information om möjliga lösningar på marknaden för detta ändamål. (Observera att detta är en RFI)
Intern identifierare: RS 2023-0924
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 48810000 Informationssystem, 48814000 Medicinska informationssystem, 48814100 Sjukvårdssystem, 48814400 Informationssystem för klinik, 48814500 Datorstött patientsystem