68524-2020 - KonkurrensutsättningSverige-JÖNKÖPING: Uthyrning av industriella fordon med förare
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling avseende inhyrning av hjullastartjänster
Referensnummer: 19/8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Inhyrning av hjullastartjänster
Jönköping Energi AB har en biobränsleeldad panna på 110 MW (tillfört bränsle) vid kraftvärmeverket Torsvik. För försörjning av bränsle till denna panna behövs 2 st. hjullastare med förare som Jönköping Energi AB avser att upphandla ett avtal för.
Upphandlingsform
Upphandlingen genomförs som förhandlad upphandling i enlighet med Lagen om offentlig upphandling för försörjningssektorerna (LUF).
Språk
Anbud skall vara avfattade på svenska språket.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare, 60180000 Uthyrning av fordon för godstransport med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser hantering av biobränsle till panna inne på kraftvärmeverket Torsvik, Jönköping