68528-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förbandsmaterial
Referensnummer: VF2020-00036
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Bindor för fixering, stöd och kompression, finger-, huvud- och tryckförband, häftor, plåster, suturtejp, kompresser, torkar, omläggningsset, tamponader, tubbandage, trakealförband, absorptionsförband, hydrokolloida och polyuretanskum förband, sårfilm, sår.
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2020-00036 Förbandsmaterial
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar 161 produktgrupper:
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till: 45 000 000 SEK, dock kan inga volymer garanteras.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 1.3.2022. Avtalsstarten kan förskjutas till följd av överprövning eller andra oförutsedda händelser.
Avtalets beräknade slutdatum: 29.2.2024
Avtalslängden är 24 månader med möjlighet till 2 st. förlängningsoptioner à 12 månader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bland annat fixeringsbindor, stödbindor, fingerförband, huvudbandage, näsförband, tamponader,kompresser, torkar, plåster, kläder av tubbandage, ABS-förband, bakt/svampbindande förband,tubbandage, hudskyddsmedel, salvkompresser, sårgel, sårskydd, silikonförband för ärrbehandling, dyna för sårrengöring, fixering för dränage och sond, häftor, suturtejp, hudlim, ABS-förband och övrigaförband med superabsorbenter, kolförband, bakt/svampbindande förband, polyuretanskumförband med och utan silikon, alginatförband, fiberförband, hydrokolloida förband, sårfilm med eller utan sårdyna, nonwovenförband, hudskyddsfilm med silikon, sårrengöringsmedel och hemoglobinspray, nästamponad, trakealförband m. polyuretanskum, fixering för thoraxdränage, bröstbandage, gördlar och kompressionsbindor.
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till:45 000 000 SEK, dock kan inga volymer garanteras.
Avtalslängden är 24 månader med möjlighet till 2 st förlängningsoptioner à 12 månader.