68529-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Specialbåtar
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetsbåt
Referensnummer: 2017-01073/2.4.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34521000 Specialbåtar
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms Hamn AB ska upphandla en ny arbetsbåt.
Då Stockholms Hamn AB ansvarar för underhållet av kajer och vattenytor inom hamnområdet har det beslutats att hamnen ska upphandla en ny arbetsbåt. Detta fartyg ska kunna användas till ett flertal arbetsuppgifter inom hamnområdet som t.ex. renhållning på vattnet, underhåll av pontoner, byte och underhåll av kajstegar och vid olika tillfällen kunna användas som bevakningsbåt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen