Huvudsaklig verksamhet Fritidsverksamhet, kultur och religion
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leverans av rälsmaterial
Referensnummer: 04535/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34940000 Järnvägsmateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser kontrakt för leverans av rälsmaterial till spårvägsbanan i Göteborg.
Upphandlingen är består av två huvuddelar om sammanlagt 16 650 meter gaturäl respektive 8 200 meter vignolräl. Anbud kan lämnas på en eller båda huvuddelarna. Leverans ska ske vid ett flertal tillfällen under år 2023 och 2024.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34941000 Räler och tillbehör till dessa, 34941200 Räler, 34941300 Spårvägsskenor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen