2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tjänst för processanalys till Nyköping Vatten 2024
Beskrivning: Upphandling av ett (1) tjänstekontrakt rörande nyttjäanderätten till en i tiden tidsbegränsad och icke exklusive nyttjanderätt till en (1) Software as a Service (molntjänst) till Nyköpings kommuns (org nr. 212000-2940). Nyttjanderätten gäller även för Nyköpings-Oxelösunds Vattenverksförbund (org.nr. 222000-0182). Nyttjanderätten ska även gälla för konsulter och studenter på uppdrag av Beställarens division tekniska, verksamhet Nyköping Vatten. Tjänsten ska kunna driftas on-premises eller via molntjänstleverantör. Föremålet benämns härefter för Tjänsten. Tjänsten ska syfta till att ge enheten ett användarvänligt verktyg för att systematisera och förbättra enhetens arbete inom områdena: processuppföljning (exemplevis dashboards och KPI:er), processförbättring (kontinuerliga förbättringar av exempelvis reningsteknik, datadriven processoptimering (energiförbrukning per behandlat m3 avloppsvatten), och systematiserad sammanställning av data inför projektering. Tjänsten ska syfta till att ge enheten ett användarvänligt verktyg för att importera, analysera och sammanställa stora mängder data. Därutöver ska Tjänsten tillhandahålla verktyg för att skapa rapporter. Tjänsten ska möjliggöra en säker hantering av information samt öppna upp för integrationer mellan tredjepartstjänster. Upphandlingen omfattar även ett (1) Införandeprojekt inklusive utbildning och löpande support till Tjänsten. Tjänstekontraktets löptid omfattar två (2) år med möjlighet till förlängning på upp till två (2) år.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48460000 Programvara för analys, forskning, matematik eller prognos
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:103986:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem