2. Förfarande
Förfarande
Titel: Utförandeentreprenad Ågrändsbron och Åvägen delen Ågrändsbron-Gårdabron
Beskrivning: Upphandling omfattar två huvuddelar. 1. Ågrändsbron, bro över Mölndalsån vid Ullevi. 2. Åvägen, renovering av kanalmurar. Utmed Åvägen, mellan Ågrändsbron i norr och Valhallabron i söder Arbetet innefattar renovering av kanalmurar på åns östra sida mellan Valhallabron och Ågrändsbron samt ombyggnad av Åvägen. Detaljerade uppgifter redovisas i förfrågningsunderlaget i övrigt.
Intern identifierare: SMF-2025-00361
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45247000 Anläggningsarbete för dammar, kanaler, bevattningskanaler och akvedukter
Ytterligare klassificering (cpv): 45221100 Anläggningsarbeten för broar, 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt, 45247110 Kanalbygge
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000