685581-2025 - Resultat
Sverige – Avfallstjänster – Avfallsinsamling kärl 2026 område 2
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelAvfallsinsamling kärl 2026 område 2
BeskrivningEntreprenaden omfattar avfallsinsamling i kärl samt ett projekt för taggning av förpackningskärl inom entreprenadområde 2, vilket är cirka 50 % av Beställarens verksamhetsområde som omfattar Malmö stad och Burlövs kommun. Se bilaga 8 Karta över entreprenadområden Avfallsinsamling kärl 2026. Entreprenaden omfattar ett projekt med att tagga upp och märka de förpackningskärl som omfattas av Entreprenaden (del A). Entreprenaden omfattar hämtning och transport av avfall under kommunalt ansvar och därmed jämförligt avfall från annan verksamhet, enligt den definition som förekommer i miljöbalken. Entreprenaden avser tömning av restavfall och matavfall (del C) i kärl från bostäder med gemensam hämtning (flerbostadshus och liknande) samt verksamheter. Entreprenaden avser även tömning av förpackningar och tidningar (del B) från bostäder med gemensam hämtning (flerbostadshus och liknande) inklusive så kallade samlokaliserade verksamheter om de valt detta.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering, 90511000 Sophämtning, 90511200 Hämtning av hushållssopor, 90511300 Insamling av avfall
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001