68560-2024 - ResultatSverige-Umeå: Persondatorer
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för persondatorer
Referensnummer: FS 2.1.2-960-23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30213000 Persondatorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå universitet inbjuder Ert företag att delta i ramavtalsupphandling av Persondatorer med produktnära tillbehör och tjänster.
Upphandlingen omfattar ramavtal för persondatorer, produktnära tillbehör och tjänster. Upphandlingen delas in i två (2) produktområden och omfattar leverantörens hela sortiment inom produktområdet:
1. Enheter baserade på Mac OS/iOS inklusive produktnära tillbehör och tjänster
2. Enheter baserade på MS Windows, Android, m.fl. operativsystem (dock ej Mac OS/iOS) inklusive produktnära tillbehör och tjänster
Anbudsgivaren kan välja att lämna anbud på antingen ett eller båda ovanstående produktområden. Produktområde 1 och 2 kommer att utvärderas var för sig, varefter avtal avses tecknas med högst tre (3) leverantörer per produktområde.
Upphandlingen sker i samarbete och avser att täcka behovet av persondatorer med produktnära tillbehör och tjänster för de myndigheter som anges i bilaga 'Avropande myndigheter'.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
1. Enheter baserade på Mac OS/iOS inkl produktnära tillbehör och tjänster
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30213000 Persondatorer, 30214000 Arbetsstationer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Enheter baserade på Mac OS/iOS inklusive produktnära tillbehör och tjänster
Del nr: 2
Enheter baserade på MS Windows, Android, m.fl. operativsystem (dock ej Mac OS/iOS) inklusive produktnära tillbehör och tjänster