685892-2022 - ResultatSverige-Lund: Bortskaffande av aska
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hantering av bottenaska
Referensnummer: 2022/155
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513400 Bortskaffande av aska
II.1.4.
Kort beskrivning
Lastning, transport och deponering av bottenaska
Beskrivning av Kraftringen
Kraftringen är ett energibolag som ägs av de fyra skånska kommunerna Lund, Eslöv, Hörby och Lomma. Verksamheten omfattar produktion, distribution och försäljning av el, gas, värme och kyla, samt energirelaterade tjänster inom service, kommunikation och entreprenader. Kraftringen har runt 580 anställda och cirka 280 000 kunder. Omsättningen uppgår till cirka 3,5 miljarder kronor.
Läs mer på www.kraftringen.se.
Upphandlande enhet
Upphandlande enhet är Kraftringen Energi AB (publ) organisationsnummer 556100-9852, nedan kallat Kraftringen och Beställaren.
Upphandlingen omfattar även Kraftringens hel- och delägda dotterbolag. Upphandlingen administreras av Kraftringens inköpsavdelning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen