686362-2024 - Resultat
Sverige – Anläggningsarbete – Ombyggnation Kungsvägen, Mjölby Kommun
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelOmbyggnation Kungsvägen, Mjölby Kommun
BeskrivningMjölby kommun, samhällsbyggnadsförvaltningen, inbjuder er härmed att lämna anbud avseende ombyggnation Kungsvägen, Mjölby Kommun. Kungsvägen är en genomfartsled som löper genom hela centrumkärnan. Tre av fyra fordon som kör på Kungsvägen har inget ärende till butiker eller andra serviceinrättningar som finns där. Vägen används mest som en genomfart på väg till andra mål. Det vill vi förändra. Målet är att göra Kungsvägen till en gata med mer utrymme för människor att mötas och ha trevligt. Anbudsgivning, bevakning av nuvarande inklusive kommande upphandlingar och avtal är en kostnadsfri tjänst för anbudsgivarna och andra företag via upphandlingsverktyget www.e-avrop.com (http://www.e-avrop.com).
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:101525:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45236000 Markanläggning, 45236250 Markanläggning för parker, 45112000 Grävning och schaktning, 45112360 Återställande av mark, 45232400 Anläggningsarbeten för avlopp, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar