Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Behandling av restavfall, Österåkers kommun och Vaxholms stad
Referensnummer: 646586
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Österåkers kommuns och Vaxholms stads behandling (förbränning) av restavfall och därmed jämförligt avfall, exkl. farligt avfall och elektriskt och elektroniskt avfall, respektive sorterat brännbart grovavfall.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90500000 Avfallstjänster, 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90513300 Avfallsförbränning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen