686474-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skelettlab med genomlysning
Referensnummer: HSN/1334/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Jämtland Härjedalen avser  ersätta uttjänt utrustning på Östersunds sjukhus Röntgenavdelnings skelettlabb. Upphandlingen omfattar en (1) fast monterad takhängd skelettröntgenutrustning med genomlysning med minst 30 pulser/sek på röntgenavdelningen Östersunds sjukhus inklusive installation.
Utrustningen ska levereras med:
* 1 trådlös detektor med maximal storlek 28x35 cm
* 1 trådlös detektor med minimal storlek 35x43 cm
* 1 detektor med genomlysningsfunktion med minimal storlek 42x43 cm
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33111000 Röntgenapparatur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
En (1) fast monterad takhängd skelettröntgenutrustning med genomlysning med minst 30 pulser/sek på röntgenavdelningen Östersunds sjukhus inklusive installation.