2. Förfarande
Förfarande
Titel: Höjdfordon av typen maskinstege samt släck-/räddningsbil till räddningstjänsten
Beskrivning: Räddningstjänsten i Piteå köper in två stycken fabriksnya brandbilar till sin verksamhet. Det ena fordonet är en fabriksny släck- och räddningsbil och det andra fordonet är en fabriksny höjdfordon av typen maskinstege. Leverans av släck- och räddningsbil 2026. Leverans av maskinstege 2027.
Intern identifierare: 24INK010
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34144210 Brandfordon
Ytterligare klassificering (cpv): 34114110 Räddningsfordon
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Piteå kommun - Generell del