687113-2023 - ResultatSverige-Nyköping: Möbler för sjukvårdsändamål
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transportvagnar till sterilcentralen NLN och MSE
Referensnummer: IN-IN23-0390
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33192000 Möbler för sjukvårdsändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Ny upphandling efter avbruten upphandling IN-IN23-0282
Upphandling av öppna transportvagnar som ska ombesörja operation och övriga kunder på sjukhusen Nyköpings lasarett (NLN) och Mälarsjukhuset i Eskilstuna (MSE), med instrument och övrigt material. Sterilcentralerna ska flytta in i nya lokaler och därför behövs nya arbetssätt. Sterilcentralen på NLN startar sin verksamhet vecka 48 2023 och behöver därför leverans av vagnar till NLN ske senarast efter beställning, och vi beräknar att beställa, ca. 25 st. vagnar till en början.
MSE beräknar att flytta till nya lokaler under hösten 2025.
Det totala behovet av efterfrågade varor under aktuell avtalsperiod inklusive eventuella option/-er beräknas uppgå till ca. 50 st. till NLN och ca. 130 st. vagnar till MSE. Även (3-5 st) transportplatta med plats för minst 4 st vagnar till truck. Takvärdet i ramavtalet är 5 000 000 SEK exkl. moms.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33190000 Diverse medicinktekniska produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Upphandlingen avser ramavtal i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.Benämns vidare som Avtal.
Volymuppgifter
Det totala behovet av efterfrågade varor under aktuell avtalsperiod inklusive eventuella option/-er beräknas uppgå till ca. 50 st. till NLN och ca. 130 st. vagnar till MSE. Även (3-5 st) transportplatta med plats för minst 4 st vagnar till truck.
Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.
Takvolym
Takvärdet i ramavtalet är 5 000 000 SEK exkl. moms.
Om ramavtalets värde överstiger angivet belopp upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Parterna delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvärdet uppnås.
Takvärdet ska inte ses som ett garanterat värde utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.