Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projekt 1 Långviken, Ölandet
Referensnummer: 23042
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45112000 Grävning och schaktning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar entreprenadarbeten som schaktning och förläggning av kanalisation samt fiberblåsning svetsning, installation, mätning och uppkoppling av optofibernät. Entreprenaden beskrivs närmare av tillhandahållet kartmaterial men ska utföras inom Robertsfors kommun. Projektet finansieras delvis av externa medel.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45112000 Grävning och schaktning, 45231600 Anläggningsarbete för kommunikationsledningar, 45314310 Kabelläggning, 45314320 Installation av datakablar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Nybyggnation av optofibernät för ca 50 fastigheter. Totalt beräknas markarbetena till ca 8 000 meter.