687349-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Grävning och schaktning – Generalentreprenad Markkanalisation Oxelösund - Nyköping
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelGeneralentreprenad Markkanalisation Oxelösund - Nyköping
Beskrivningdenna entreprenad ska Fjärrvärmeledningar (FV) uppföras för att sammanbinda Oxelö Energi ABs fjärrvärmenät i Oxelösund med Vattenfall ABs fjärrvärmenät i Nyköping. Dricksvattenledning (KV) ska uppföras utefter ca hälften av sträckan. Fiberkanalisation ska samförläggas med FV och KV. Ny elkabel för starkström ska förläggas utefter vissa delar av Sundavägen. Förläggningssätt för samtliga nyttigheter är såväl konventionell jordschakt som horisontell borrning. Horisontell borrning ska utföras såväl som styrd borrning, hammarborrning som Augerborrning på olika platser utefter sträckan. Material i form av prefabricerade fjärrvärmeledningar, rördetaljer och ventiler tillhandahålls av B. Samtlig fiberkanalisation med tillhörande brunnar tillhandahålls av B Kablar för starkström utefter Sundavägen tillhandahålls av B. Samtligt övrigt material anskaffas och bekostas av E. Då vissa transporter och arbeten kommer att beröra Vattenfalls nät och driftställe krävs även att kravställningar avseende detta efterlevs.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45112000 Grävning och schaktning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:106071:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete, 45112500 Schaktning, 45221250 Arbete under jorden utom tunnlar, schakt och gångtunnlar