687602-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg – Västfastigheter - Entreprenad NÄL Ombyggnad tak Etapp 3
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelVästfastigheter - Entreprenad NÄL Ombyggnad tak Etapp 3
BeskrivningDenna upphandling omfattar ca 11500 m2 takyta som ska utföras 2024. Anbudsgivare skall fysiskt bese arbetsområdet och tid bokas med beställarens kontaktperson, se AFA.122. Arbetsområdet angränsar till stora delar publika ytor såsom akutmottagning, på- och avstigning för buss, taxizon, ambulanshall med infart för ambulans till akuten (blåljus), inflygningszon med hinderhöjd för ambulanshelikopter, godsmottagning mm. Detta innebär mycket begränsade ytor för etablering, materialhantering mm.
Intern identifierareFAST 2022-00802
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg
Ytterligare klassificering (cpv): 45261210 Takläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000