2. Förfarande
Förfarande
Titel: Strategisk lokalförsörjning
Beskrivning: Uppdraget avser uppdrag inom fastighetsutveckling omfattar bl.a. följande: · Projektutveckling av samhällsfastigheter · Utredning av framtida placering och av samhällsfastigheter · Utredning av fastigheters möjligheter för framtida användning. · Analyser som behövs inom aktuellt område · Projektledning avseende fastighetsutveckling omfattande utveckling av fastigheten på fastighetskontorets uppdrag och leda eller bistå vid genomförande av utveckling eller avyttring · Uppföljning och granskning av genomförda projekt · Rådgivning vid markanvisningar avseende byggherreperspektiv · Rådgivning avseende affärsstrategier för fastigheter · Rådgivning då försäljning ska ske av fastigheter eller markanvisningar · Rådgivning avseende förhandlingar av fastigheter och hyresförhållanden · Föredra, presentera och förankra arbetet för såväl kommunens tjänstemän som nämnder och kommunstyrelse tillsammans med beställaren
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 70000000 Tjänster avseende fast egendom
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:84644:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster