See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Översättningstjänster handlingar i försäkringsärende - ytterligare språk
Beskrivning: Upphandlingen omfattar översättningstjänster av handlingar inom försäkringsärenden uppdelad i två olika språkområden.
Intern identifierare: FK 2023/006697
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79530000 Översättartjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Språkgrupp 1
Beskrivning: Språkkombinationerna: finska till och från svenska; nordsamiska till och från svenska; meänkieli till och från svenska.
Intern identifierare: Språkgrupp 1
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Språkgrupp 3
Beskrivning: Språkkombinationerna: norska till och från svenska; danska till och från svenska; isländska till och från svenska; engelska till och från svenska; tyska till och från svenska; franska till och från svenska; portugisiska (PT) till och från svenska; italienska till och från svenska; nederländska till och från svenska; flamländska till och från svenska; thai till och från svenska; vietnamesiska till och från svenska; koreanska till och från svenska; japanska till och från svenska; förenklad kinesiska till och från svenska; traditionell kinesiska till och från svenska.
Intern identifierare: Språkgrupp 3