687787-2022 - ResultatSverige-Göteborg: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lilla Bommen etapp 1
Referensnummer: 00944/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Trafikkontoret inbjuder till att lämna anbud på kompletteringsutbyggnad av exploateringsområdet benämnt Lilla Bommen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232152 Byggnation av pumpstation, 45232431 Pumpstation för spillvatten, 45233130 Anläggningsarbeten för allmänna vägar, 45233140 Vägarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I tidigare entreprenad har en del ledningar och hårdgjorda ytor byggts ut som så kallad förstautläggning. Denna entreprenad omfattar komplettering av VA-ledningar och el samt i mindre omfattning av hårdgjorda ytor. Entreprenaden innehåller även en dagvattenpumpstation och en spillvattenpumpstation.