687795-2022 - ResultatSverige-Landskrona: Vägtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flyttjänst 2022
Referensnummer: 2021/3083
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar flyttjänster avseende allt från mindre kontorsflyttar till flyttjänster och större flyttprojekt (inklusive viss flyttplanering) i Landskrona stad. Uppdraget innefattar även transporttjänster i Landskrona stad.
Det största behovet kommer att vara flyttuppdrag där större lastbil behövs (över 3,5 ton).
Föregående år var volymen 1 500 000kr. Anbudsgivaren kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen. Landskrona stad lämnar ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden, utan omfattningen kan komma att förändras under denna period.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster, 63110000 Godshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser flyttjänster inom Landskrona stad.
Ramavtalet avser gälla under fyra år, förutsatt att inga oförutsedda händelser sker. Från det att ramavtalet har löpt i 18 månader, kan Landskrona stad komma att säga upp ramavtalet med sex månaders uppsägningstid. När ramavtalet löpt i fyra år löper det ut utan föregående uppsägning.
Avtalsstart kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som UM rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad.
Landskrona stad förbehåller sig rätten att vid större enskilda köp (300 000kr) göra separat upphandling. Det maximala värdet som kan komma att avropas från detta ramavtal uppgår till 5 500 000 kr.
Viss verksamhet som berör avtalsområdet kan bedrivas i egen regi. I sådana fall är ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.