687810-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbeten för kraftledningar – LUF 1 Täby Ensta/Myrängen – Vallabrink – Kyrkbyn
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelLUF 1 Täby Ensta/Myrängen – Vallabrink – Kyrkbyn
BeskrivningTäbys elnät står inför större reinvesteringar. Detta projektpaket omfattar byggnation av 24kV nät med dels 800m2 kabelförband mellan fördelningsstationerna Vallabrink – Ensta - Kyrkbyn, dels lokalnätet inklusive nätstationsbyten inom samma område. Totala markarbeten för entreprenaden är 19km samt att luftledningar ska raseras. Förfrågningsunderlaget planeras preliminärt att skickas ut under Q1 2026.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45231400 Anläggningsarbeten för kraftledningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114554:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 31320000 Kraftledningskablar, 45112000 Grävning och schaktning, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster