2. Förfarande
Förfarande
Titel: Digiforms
Beskrivning: Beskrivning av kontraktsföremålet Inspektionen för vård och omsorg (IVO) har för avsikt att, efter genomförande av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt LOU (2016:1145) 6 kap 14§ punkt 3 och denna förhandsinsyn, ingå avtal med Metafocus AS avseende licenser, förvaltning, support och underhåll av IVO:s externa e-tjänster via e-tjänsteplattformen Digiforms, för att säkerställa systemets funktionalitet. Motivering varför upphandlingen inte annonserats IVO äger sedan tidigare nyttjanderätt till e-tjänsteplattformen Digiforms för myndighetens e-tjänster avsedda för medborgare samt vård- och omsorgspersonal. Programvaran som IVO äger nyttjanderätt till kräver licenser, förvaltning, support och underhåll för att fungera i enlighet med myndighetens behov. Då nuvarande avtal som innefattar licenser, förvaltning, support och underhåll löper ut behöver ett nytt avtal upphandlas. Äganderätten för programvaran tillhör Metafocus AS. Licenser, förvaltning, support och underhåll kan på grund av att programvaran skyddas av ensamrätt endast tillhandahållas av Metafocus AS. IVO annonserar i enlighet med LOU (2016:1145) 10 kap. 5 § LOU, meddelande om frivillig förhandsinsyn i syfte att försäkra sig om att ingen annan leverantör kan tillhandahålla efterfrågade licenser, förvaltning, support och underhåll av IVO:s externa e-tjänster via e-tjänsteplattformen Digiforms.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Del ett