688060-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Tingsryd: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyresupphandling ny arena Tingsryd
Referensnummer: 22-052
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Upplysningar under ansökanstiden
Ansökansinbjudan hämtas hem från Tingsryds kommuns webbplats eller via www.tendsign.com. Eventuella förtydliganden och kompletteringar för annonserad upphandling kommer att införas löpande på denna webbplats. Ni anger er e-postadress för att erhålla automatisk uppdatering av de eventuella förändringar som gäller efterfrågad upphandling.
Frågor med anledning av upphandlingen ställs med hjälp av funktionen "frågor och svar" i TendSign.
Endast publicerade skriftliga svar och förtydliganden lämnade av upphandlande myndighet är att se som giltiga förtydligande av underlaget.
Frågor ska ställas så snart som möjligt, dock senast 2023-01-10
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45212220 Byggnation av idrottsanläggningar för flera idrottsgrenar, 70110000 Exploatering av fastigheter, 92000000 Fritids-, kultur- och sporttjänster, 92600000 Sporttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen