See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Bevakningstjänster och tilläggstjänster
Beskrivning: Upphandlade myndigheter är: • Österåkers kommun, org.nr. 212000–2890 • Roslagsvatten AB, org.nr. 556142-2394 • Armada Fastighets AB, org.nr 556120-8249 inklusive samtliga dotterbolag (hädanefter Armada). Dotterbolagen är förnärvarande: o Armada Bostäder AB, org. nr 556374-9539 o Armada Kommunfastigheter, org. nr AB 556791-2596 o AB Åkers Kanal, org. nr 556791-2588 o Österåkers Stadsnät AB, org.nr 556378-2530 De upphandlade myndigheterna benämns gemensamt beställaren. Upphandlingen omfattar grundläggande tjänstebehov av bevakningstjänster till beställarens verksamheter, områden och fastigheter samt övriga tilläggstjänster som kan komma att avropas under avtalstiden när behov uppstår. Upphandlingens syfte är att säkerställa beställarens behov av bevakning samt andra tilläggstjänster. Målet med upphandlingen är att få tillstånd ett kostnadseffektivt avtal där upphandlad leverantör tillsammans med beställaren arbetar för att öka säkerheten inom de områden som omfattas av upphandlingen (inom Österåkers kommun men även utanför i enlighet med vad som framgår av upphandlingsdokumenten). Leverantören har därför en viktig roll i beställarens säkerhetsarbete för att förebygga, begränsa och åtgärda oönskade händelser.
Intern identifierare: KS 2024/0103
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Upphandlingen genomförs enligt bestämmelserna i 19 kap. i lagen (2016:11445) om offentlig upphandling (LOU). Alla leverantörer kan lämna anbud i denna upphandling i enlighet med vad som närmare framgår av anbudsinbjudan. Upphandlingen genomförs i ett steg vilket innebär att anbudsgivare ska lämna in anbud innan sista anbudsdagen med all den dokumentation som efterfrågas i upphandlingsdokumenten. Efter anbudsöppning genomförs prövning och utvärdering av de anbud som inkommit i rätt tid. Prövningen och utvärderingen kommer att genomföras med utgångspunkt i de uppgifter som anbudsgivaren redovisat i sitt anbud. Prövning och utvärdering genomförs enligt vad som framgår av anbudsinbjudan. Beställaren har rätt att föra förhandlingar med en eller flera anbudsgivare. Beställaren förbehåller sig rätten att anta anbud utan föregående förhandling. Anbudsgivare uppmanas därför att lämna bästa möjliga anbud vid inlämningen av anbud i upphandlingssystemet.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79710000 Säkerhetstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 79711000 Larmövervakningstjänster, 79713000 Vakttjänster, 79714000 Övervakningstjänster, 79715000 Patrullering, 79720000 Utredning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Optioner:
Beskrivning av alternativen: • Larmcentralstjänster • “Kundtjänst” avseende larmcentralstjänster • Ordningsvaktstjänst o Option 1 o Option 2 • Personlarm