68812-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Nyköping: Skyddskläder
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetskläder och skyddskläder för arbete i fält
Referensnummer: 2022/4125
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18143000 Skyddskläder
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna förfrågan avser arbetskläder, skyddskläder och skyddsutrustning som krävs för arbete i skog och mark enligt specifikation.
Uppskattat värde
Skogsstyrelsen arbetar med olika arbetsmarknadspolitiska åtgärder, härtill kommer uppdragsverksamhet inom skogs- och naturvård där det krävs arbets- och skyddskläder för arbeten i skog och mark.
Vi vet inte hur många projekt och dess omfattning som kommer att löpa under avtalstiden. Vi har därför svårt att göra någon volymuppskattning av vad som kommer att köpas.
Det nedan angivna värdet innebär en uppskattad volym baserad på omsättning av befintliga ramavtal och innebär endast ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.
Avtalets totala uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till ca. 7 500 000 SEK varav 5 500 000 för delområde 1 kläder för arbete i fält och 2 000 000 för delområde 2 skyddskläder för motor- och röjsågsarbete.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Arbetskläder, skyddskläder och skyddsutrustning som krävs vid arbeten med olika arbetsmarknadspolitiska åtgärder i skog och mark, härtill kommer uppdragsverksamhet inom skogs- och naturvård
Syfte och orientering