688132-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Jordbruksmaskiner – Upphandling av entreprenadvagn
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandling av entreprenadvagn
BeskrivningFälthållningspluton på F7 Såtenäs har behov av en entreprenadvagn i utbildningssyfte i samband med grävmaskinsutbildning och det dagliga arbetet på F7. F7 verkar på flera platser, både huvudbas och sidobas. I samband med detta så bedrivs det utbildning att anlägga väg, parkeringsplatser, uppställningsytor samt övrigt underhålls- och förbättringsarbete på flygplats och skjutfält. Behovet består i att frakta schaktmassor och förstärkningsmateriel i samband med anläggning av hårdgjorda ytor. Entreprenadvagnen lämpar sig att användas i terräng där inte lastbil har möjlighet på grund av bärighet.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 16000000 Jordbruksmaskiner
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92042:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 34142000 Kranbilar och dumprar