688200-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Tjänster i naturreservat
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skötsel av naturreservatet Oset och Rynningeviken
Referensnummer: Ks 1093/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92533000 Tjänster i naturreservat
II.1.4.
Kort beskrivning
Örebro kommun bjuder härmed in intresserade företag att lämna anbud gällande skötsel av naturreservatet Oset och Rynningeviken.
I uppdraget ingår bl.a. skötsel av vattenreglering, röjning av vegetation, skötsel av stigar, snöröjning (manuellt/mindre maskiner), renhållning av rastplatser, öppna/stänga grindar och bommar i området. Vidare viss arbetsledning, inköp av material och löpande kontakt med kommunen och andra inblandade entreprenörer.
Uppskattad tidsåtgång för att fullgöra uppdraget är 2-3 personer heltid på helårsbasis. Uppdragen är dock mer arbetsintensiva vissa tider på året än andra. Behoven skiftar mycket beroende på årstid och väderlek.
Avtalsvärdet per år uppskattas till 2,1 miljoner kronor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111220 Röjning av ris och buskar, 77300000 Trädgårdstjänster, 90620000 Snöröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I uppdraget ingår både naturvårdsåtgärder som skötsel av vattenregleringen och röjning av vegetation, sociala åtgärder så som skötsel av stigar, renhållning av rastplatser och tillgänglighetsarbete så som att öppna grindar och bommar i området.
Inledning
Örebro kommun, org.nr. 212000-1967, bjuder härmed in intresserade företag att lämna anbud gällande skötsel av naturreservatet Oset och Rynningeviken.
Oset och Rynningevikens naturreservat - orebro.se
Uppskattad tidsåtgång för att fullgöra uppdraget är 2-3 personer heltid på helårsbasis. Uppdragen är dock mer arbetsintensiva vissa tider på året än andra. Behoven skiftar mycket beroende på årstid och väderlek. Leverantören har tillgång till en arbetsbod vid Naturens hus för ombyte, lunchintag, toalett etc.
Avtalet gäller i 4 år från tidigast januari 2023. Vid avtalsperiodens utgång upphör avtalet att gälla utan föregående uppsägning. UM äger ensidig rätt att, tidigast efter 1 år, säga upp avtalet med minst 6 månaders varsel.
Vi ser fram emot ert anbud!
Helt eller delat anbud
Det finns inget affärsmässigt som motiverar att dela upp upphandlingen i flera delar.