2. Förfarande
Förfarande
Titel: Hyresavtal Nanolab Science Village
Beskrivning: Science Village, en forskningsanläggning för tillverkning av mikro och nanokomponenter. Den nya satsningen ska ge unika möjligheter till forskning och samverkan med industrin med målet att förbättra förutsättningarna för människors liv och klimat genom nanoteknik. Det blir ett viktigt första steg i Lunds universitets etablering av en aktiv forskningsmiljö i Science Village i nära samarbete med de stora forskningsanläggningarna MAX IV och ESS. Nanolab Science Village blir en tredje stor, avancerad forskningsanläggning för materialvetenskap i området. Det nya nanolabbet beräknas omfatta ca 5 700 kvm verksamhetsyta.
Föregående meddelande: 608228-2023
Intern identifierare: 2023/1982
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45214600 Bygg- och anläggningsarbeten: forskningsbyggnader
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Tjänster öppen (1)