688272-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Eldistributions- och reglerutrustning – Ombyggnation, fartygsanslutning II, Stockholm Norviks Hamn
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelOmbyggnation, fartygsanslutning II, Stockholm Norviks Hamn
BeskrivningUpphandlingen omfattar komplett och fungerarande anläggning för el-anslutning av fartyg, installerad på plats i Stockholm Norviks Hamn i Nynäshamns kommun. I entreprenaden/uppdraget ingår att komplettera befintlig elanläggning med en transformator, frekvensomriktare och kraftelektronik för att kunna leverera både 50 och 60 Hz till fartyg. Detta genom att entreprenören bygger en station för den tillkommande utrustningen, och ställer den bredvid den befintliga stationen.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 31200000 Eldistributions- och reglerutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:106053:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 31213000 Distributionsutrustning, 34931000 Anläggning till hamnar